TR-1665 DIGITAL MULTIMETER (M210)
Gépkönyv Kando777 oldaláról
Ez egy érdekes műszer. Nagyjából akkor készült, mikor a Texas Instruments kiadta a TTL receptek könyvét (még eredeti nyelven), alaplemezes és moduláris felépítésű, egyfajta úttörő a hazai műszergyártásban. A `70-es évek elején tervezték és készítették, néhol kissé ,,manufakturálisnak`` tűnő módon, mégis, ha azt vesszük mikor készült és mit tudott, a kor színvolán ez is egy kiemelkedő mérőegység. 4.5 digites felbontás, egyen- és váltakozófeszültség mérés és ellenállásmérés, mint a legáltalánosabb mérési feladatok egy laborban, fejlesztő üzemben, esetleg szervízben vagy iskolai laborban.
Mint sokáig a hazai és külföldi műszerek, kijelzője ennek is Nixie-cső, emellett a váltakozófeszültség mérést is illetve egyenfeszültség mérésnél az előjelet is Nixie-csőben levő ikonok jelezték. A mérőműszer tartalmaz egy feszültségreferenciát és egy ,,általános`` referenciafeszöltség-forrást. A Z-diódás referenciafeszültséget alkalmazza az A/D átalakító, de bekapcsolásnál és pontosabb méréseknél az előlapont található CAL+ és CAL- nyomógombok benyomásakor a mérőbemenetre rákapcsolódik a Muirhead gyártmányú Weston referencia cella (ez szolgáltatja az 1,01902 V feszültséget). A CAL potméterekkel lehet a bemeneti fokozatok ofszethibáit ekkor kinullázni.
Ez a műszer előlapja a kijelző rész illetve az üzemmód és méréshatár váltó kapcsolósor látható
Az ISOL/EARTH kapcsolóval lehet a bemeneti közös pontot összeközösíteni a hálózati védőfölddel vagy éppen elválasztani attól, ha hálózati feszültségről leválasztás nélkül üzemelő berendezésen kell mérnünk, a 120 dB kapcsoló pedig a bemeneti fokozatban egy szűrőt kapcsol be, a közösjel elnyomás hatás javítására.
Ez az előlap jobb oldala, a kalibráló potik és a bemeneti csatlakozók. Itt található a fentebb említett két referencia-beállító poti (+ és - 1,0192 V), az ellenállásmérés nullázója, mellette a mV méréshatárhoz tartozó nullázó, utába a DCV majd az ACV nullázó poti. Itt alapvetően hagyomásnyos potik vannak, fémházas Remix gyártmányúak, ebben a műszerben is, azonabn egy másik ilyen műszerben én átcseréletm őket kísérletileg ugyanilyen értékű, de helikális trimmerpotikra. Így talán lassabb de pontosabb a beállítás, illetve talán kisebb a zajuk is, persze függ a poti gyártójától és annak hőmérskletfüggésétől, linearitásától.
Ennél a műszernél ahogy a legtöbb, ilyenkor gyártott hazai digitális berendezésnél, a hátlapi ,,PROGRAM`` csatlakozóra a mért érték BCD kódban, helyiértékek szerint volt kivezetve, illetve a méréshatárról egy 3-bites visszajelzés és hasonlóképpen az üzemmódról is egy 3-bites logikai kód volt kivezetve. Ezen felül innen is vezérelhető volt a mérés, vagyis lehet adni egy START jelet és van egy MÉRÉS jel is hátul, vagyis amíg a konverzió folyik, van egy aktív jel erről is. Ennél a műszernél nincs leválasztás a digitális oldaltól, vagyis az itt levő jelek a hálózat védőföldjéhez képest (és a digitális egység GND pontjához képest is) mérehtőek.
Belvilág, ez a felső panel a digitális rész. Balra esve van a számláló-tároló digitális áramkörök és a hozzájuk tartozó Nixie-cső meghajtó 74141 IC-k, középen és jobbra pedig a digitális részt vezérlő logika lehet.
Ez a két kis modul-panel és a rajta levő nagy kék (melyek szintén HIKI fejlesztések, nagystabilitású stiroflex-szerű) kondenzátorok a bemeneti szűrő ill. a kompenzált AC osztó részei lehetnek.
Ezek a modulok a különböző AC/DC jelátalakítást és az analóg részhez kapcsolódó egyéb funkciókat végezhették el (egyelőre kevés egység funciója világos előttem..)
Digitális rész, ez lehetett a logika vezérlője, vagyis ide jöttek fel az A/D konvertől (integráló és komparátor egység) jelek és ezekn keresztül volt működtetve a számláló egység (számlálás, tárolás, törlés stb). A háttérben látható kis modul valószínűleg az LC oszcillátor az órajelhez.
Analóg kapcsolóáramkör-modul. Mivel ekkoriban még nem voltak analóg kapcsoló IC-k, s a DIP tokos reed-relék drágák voltak és sokszor adott funkcióhoz lassúak is, bipoláris tranzisztorokkal vezérelt jFET tranzisztorokkal kapcsolták az egyes jeleket. Így az analóg rész ezen keresztül vezérelte a digitális egységet. Mivel nagy sebességű optikai csatoló nem állt rendelkezésre, a ,,galvanikus`` elválasztást a FET-kapcsolók segíségével oldották meg.
A 3 kis kék DIP tok 1-1 reed relé. (...)
Hálózati ferkvencia-szinkron egység. Mivel a Dual-slope elvű digitális műszerek legtöbbje az 50 Hz-es hálózattal szinkron dolgozik a mind jobb zajelnyomás érdekében, célszerű, ha a konverzió is azzal szinkorn történik. Mivel Magyarországon ekkoriban igencsak változott a hálózat frekvenciája, a gyárban kifejlesztettek egy áramkört, mely a digitális egység órajelét ,,utánhúzza`` a hálózati frekvenciának megfelelően, így a konverzió mindig szinkonban lesz a hálózattal nem 50 Hz esetén is, így megmarad a jó soros és közös módosú zavarelnyomás.
Ezekkel a Remix gyártmányú helipotikkal állították be az egyes mérőrészek ofszetjét, gyárilag (ill. egyrészt a bemeneti osztók pontosítása, másrészt az itt található modulok műveleti erősítőihez kapcsolódnak, sejtésem szerint)
Forrás: http://k777.freeweb.hu