Bejelentés



Régi magyar műszerek
Egykor szépek voltunk

MENÜ






Üzenőfal


Név:

Üzenet:



OMC-100 Ac Voltmeter BEAG

Kőrösi Gábor ajándéka Na akkor amit megtudtam Hegyi János Csabától! Gyári száma szerint 1977 májusában az első darab. Nagyon korai gyártmány, később már a hálózati kábele a szokásos fehér műszercsatival lett kivitelezve.Hátul a sokpólusú csatlakozóján távvezérelni lehetett négy biten. Szerintem olyan 100-150-et gyártottunk le belőle. 1985 körül még GMK -ban szereltem, munkaidő után. Volt HF voltmérő, generátor, és torzításmérő is belőle. Azokat is csináltuk. Létezett oszcilloszkóp is, de abból kevés készült, nálunk Nyíregyházán egy darab sem. A fő típushibájuk, hogy idővel kicsúsznak felfelé a nyákok, le kell venni a tetejét, és minden panelt alaposan lenyomkodni. Szoktak a méréshatárváltó Hamlin reed relék is vacakolni benne. Nem szabad a szellőzőnyílásait letakarni, mert megbolondulhat. Egyébként komoly műszerek, elsősorban stúdióberendezések mérésére lett kifejlesztve a sorozat. Azért van szimmetrikus bemenete is. Párszor tízes szériákban exportra is ment az oroszokhoz. És egy másik infó Jakó Zoltántól Egy pici történelem.... Az osztályunkon többéves fejlesztés után alakult ki az ATM System műszercsalád. az ATM szó az automatic test method angol rövidítése. a müszercsalád 5 darabból áll. 1 OMC-100 AC voltmérő ezt már ismered 2. OMC-101 Harmonikus torzításmérő 3. OOC-100 Hangfrekvenciás generátor 4. OYC-100 Oszcilloszkóp 5. OHC-101 Mikroprocesszoros vezérlőegység Az alapelv a tervezésben az volt, hogy legyen egy automatikus mérőműszer család, amely képes egy professzionális stúdóberendezést leellenőrízni, akár műsorszünetben is. El tudod képzelni, hogy egy előre megirt mérőprogram segítségével meg lehetett mérni a berendezéseket úgy, hogy nem kellet hozzányúlni a műszerekhez. A monitoron kiadta az utasításokat a mérendő berendezés kezeléséhez. Mérés után a mérési eredményeket rögzítette. A rögzített eredményekt ki lehetett nyomtatni.. Ez azért is izgalmas, mert abban az időben kevés IBM alapú vagy kompatibilis számítógép állt rendelkezésre. Már teljesen kész volt a fejlesztés, amikor megszűnt a BEAG. Jellemző a műszerek paramétereire, hogy a műszaki paraméterei versenyképesek voltak a Brüel & Kjaer műszerekkel, amit annak idején nagyon nehéz volt beszerezni. Ez így a teljes kép Hát ennyit röviden...

Képgaléria

Szólj hozzá

Név:
E-mail címed:
Az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
Szöveg:
Milyen nap van ma Magyarországon?



Dévai Imre [ 2012-03-02 13:39 ]

Sziasztok!
Én 1978-ban kerültem a BEAG-hoz, mint ipari tanuló, éppen a Műszergazdálkodási osztályra, ahol Jakó Zoli is dolgozott, éppen akkor készültek ezek a műszerek. Mint tanuló, még részt is vettem a bemérésükben, állítgathattam az offszetet a kártyákon:) Később a stúdió bemérőben dolgoztam, egészen 1989-ig, kezdetben műszerészként, aztán üzemmérnökként. A stúdió-keverőasztalok moduljait mértem be, éppenséggel ezzel a generátor-voltmérő-torzításmérő komplexummal. Nagyon jó volt vele dolgozni, még úgy is, hogy összehasonlítási alapom volt a Bruel@Kjaer műszerekhez! Később aztán volt szerencsém a Zoli által említett, számítógépes, automata mérőrendszer beméréséhez, teszteléséhez is. A sors fintora, hogy ma ugyanazon a telephelyen dolgozom, ahol annak idején, a volt BEAG területén, csak épp egy CNC szerszámgépeket készítő cégnél...engem is elkapott a nosztalgia, most szereztem épp egy PKC 901-es stúdiókeverőasztalt:)) Egy ilyen mérőműszeregyüttes nem jönne most sem rosszul:)



Eötvös Péter Mátyás [ 2012-02-04 10:53 ]

Engem a konstrukció érdekelne, nevezetesen az, hogy zavarmentesen hogyan tudták megszerelni, továbbá hogyan tudták biztosítani a 9 dekádos átfogást, amikor már egy MC előerősítő megépítése is gondokat okoz a félvezetőzaj miatt - nem csak otthon! A 30 uV-os legalacsonyabb méréshatárral számolva a bemenő zaj nem lehetett több 0,5-1 uV PP nél. Ez a mai kiszajú IC-k korában is kihívás, nem hogy 30 éve.

A "kommersz" műszerek, jó ha 1 mV-ig le tudtak menni a zajhatár miatt.



Jakó Zoltán [ 2010-10-08 23:11 ]

Sziasztok! Hát igen..
Ez egy régi fejlesztésű darab. Részt vettem a fejlesztésében. A BEAG budapesti gyárába a Műszergazdálkodási Osztály fejlesztési csoportjában dolgoztam, Nagyon jó kis müszerek voltak.
OMC -100 AC voltmérő, OMC-101 torzításmérő, OOC-100 genereátor , OYC-100 oszcilloszkóp és az egészet egy mikroprocceszoros vezérlő egység irányította




Hegyi János Csaba [ 2010-01-12 18:08 ]

A gyári száma szerint 1977 májusában az első darab. Nagyon korai gyártmány, később már a hálózati kábele a szokásos fehér műszercsatival lett kivitelezve.Hátul a sokpólusú csatlakozóján távvezérelni lehetett négy biten.
Szerintem olyan 100-150-et gyártottunk le belőle. 1985 körül még GMK -ban szereltem, munkaidő után. Volt HF voltmérő, generátor, és torzításmérő is belőle. Azokat is csináltuk. Létezett oszcilloszkóp is, de abból kevés készült, nálunk Nyíregyházán egy darab sem.
A fő típushibájuk, hogy idővel kicsúsznak felfelé a nyákok, le kell venni a tetejét, és minden panelt alaposan lenyomkodni. Szoktak a méréshatárváltó Hamlin reed relék is vacakolni benne. Nem szabad a szellőzőnyílásait letakarni, mert megbolondulhat. Egyébként komoly műszerek, elsősorban stúdióberendezések mérésére lett kifejlesztve a sorozat. Azért van szimmetrikus bemenete is. Párszor tízes szériákban exportra is ment az oroszokhoz.











Ingyenes honlapkészítő
Profi, üzleti honlapkészítő
Hirdetés   10
Végre értem amit angolul mondanak nekem, és megértik amit mondok.

KÖSZÖNÖM NOÉMI!