Szólj hozzá
Dévai Imre [ 2012-03-02 13:39 ]
Sziasztok!
Én 1978-ban kerültem a BEAG-hoz, mint ipari tanuló, éppen a Műszergazdálkodási osztályra, ahol Jakó Zoli is dolgozott, éppen akkor készültek ezek a műszerek. Mint tanuló, még részt is vettem a bemérésükben, állítgathattam az offszetet a kártyákon:) Később a stúdió bemérőben dolgoztam, egészen 1989-ig, kezdetben műszerészként, aztán üzemmérnökként. A stúdió-keverőasztalok moduljait mértem be, éppenséggel ezzel a generátor-voltmérő-torzításmérő komplexummal. Nagyon jó volt vele dolgozni, még úgy is, hogy összehasonlítási alapom volt a Bruel@Kjaer műszerekhez! Később aztán volt szerencsém a Zoli által említett, számítógépes, automata mérőrendszer beméréséhez, teszteléséhez is. A sors fintora, hogy ma ugyanazon a telephelyen dolgozom, ahol annak idején, a volt BEAG területén, csak épp egy CNC szerszámgépeket készítő cégnél...engem is elkapott a nosztalgia, most szereztem épp egy PKC 901-es stúdiókeverőasztalt:)) Egy ilyen mérőműszeregyüttes nem jönne most sem rosszul:)
Eötvös Péter Mátyás [ 2012-02-04 10:53 ]
Engem a konstrukció érdekelne, nevezetesen az, hogy zavarmentesen hogyan tudták megszerelni, továbbá hogyan tudták biztosítani a 9 dekádos átfogást, amikor már egy MC előerősítő megépítése is gondokat okoz a félvezetőzaj miatt - nem csak otthon! A 30 uV-os legalacsonyabb méréshatárral számolva a bemenő zaj nem lehetett több 0,5-1 uV PP nél. Ez a mai kiszajú IC-k korában is kihívás, nem hogy 30 éve.
A "kommersz" műszerek, jó ha 1 mV-ig le tudtak menni a zajhatár miatt.
Jakó Zoltán [ 2010-10-08 23:11 ]
Sziasztok! Hát igen..
Ez egy régi fejlesztésű darab. Részt vettem a fejlesztésében. A BEAG budapesti gyárába a Műszergazdálkodási Osztály fejlesztési csoportjában dolgoztam, Nagyon jó kis müszerek voltak.
OMC -100 AC voltmérő, OMC-101 torzításmérő, OOC-100 genereátor , OYC-100 oszcilloszkóp és az egészet egy mikroprocceszoros vezérlő egység irányította
Hegyi János Csaba [ 2010-01-12 18:08 ]
A gyári száma szerint 1977 májusában az első darab. Nagyon korai gyártmány, később már a hálózati kábele a szokásos fehér műszercsatival lett kivitelezve.Hátul a sokpólusú csatlakozóján távvezérelni lehetett négy biten.
Szerintem olyan 100-150-et gyártottunk le belőle. 1985 körül még GMK -ban szereltem, munkaidő után. Volt HF voltmérő, generátor, és torzításmérő is belőle. Azokat is csináltuk. Létezett oszcilloszkóp is, de abból kevés készült, nálunk Nyíregyházán egy darab sem.
A fő típushibájuk, hogy idővel kicsúsznak felfelé a nyákok, le kell venni a tetejét, és minden panelt alaposan lenyomkodni. Szoktak a méréshatárváltó Hamlin reed relék is vacakolni benne. Nem szabad a szellőzőnyílásait letakarni, mert megbolondulhat. Egyébként komoly műszerek, elsősorban stúdióberendezések mérésére lett kifejlesztve a sorozat. Azért van szimmetrikus bemenete is. Párszor tízes szériákban exportra is ment az oroszokhoz.